Ana Sayfa
Şampiyona Programı
Şampiyona Yönergesi
Eski Şampiyonlar
Bayanlar 2007/2008
İletişim
banner_arzum.jpg
Kaynaklar
CANLI YAYIN
Fotoğraf Galerisi


2009 Bayanlar Şampiyonu WIM Betül Cemre Yıldız
s6003959k.jpg
2009 Türkiye Bayanlar Şampiyonası, 09 - 15 Temmuz 2009 tarihleri arasında küçük ev aletlerinin öncü firmalarından Arzum'un sponsorluğunda Konya / Rixos Otel' de düzenlendi. Muhtelif illerden 54 sporcunun katılımı ile gerçekleşen şampiyonada WIM Betül Cemre Yıldız 1 inci olurken WIM Zehra Topel 2 inci, İzmirli genç yetenek Selen SOP ise 3 üncü oldu.

Kategorilerinde birinci olanlar ise şöyle: 8 yaş altında Çiğdem Onur ve Ece Alkım Erece birinciliği paylaşırken, 10 yaş altında Lütfiye Selva Ağun, 12 yaş altında Nezihe Ezgi Menzi, 14 yaş altında Burcu Şaşmazel ve 16 yaş altında Selen Sop.

Kapanış törenine Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Yıldız, Arzum, TSF ve Rixos Otel Yöneticileri katıldılar.


Törende Vali Doğan, bu şampiyonanın Kulüpler Şampiyonası'nın ardından Konya ilinde düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Kendisininde satranç oynadığını, satrancın sadece spor değil aynı zamanda eğitim aracıda olduğuna dikkat çekti.

Başkan Yazıcı konuşmasında yıllar önce yola çıkarken sportif başarının yanısıra Türk toplumunda satranç kültürünün yaygınlaşarak, sorgulayan ve  çok yönlü düşünebilen bir nesil düşlediklerini, bunun büyük ölçüde gerek sportif başarı gerekse lisanslı sporcu ve ilköğretim okullarında seçmeli ders olarak eğitim alan öğrenci sayısı bakımından gerçekleştiğini belirtti.

Bayanlar Şampiyonası ile birlikte  düzenlenen Kahraman Olgaç Anı Turnuvası'nda 6,5 puan ve 2608'lik performansı ile 2. GM normuna kavuşan IM Emre Can, Türk Satrancının nitelik bakımından da büyüdüğünün göstergesiydi!

Yazıcı konuşmasının ardından öncelikle Konya Valisi'ne, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü'ne, Hakemlere, Rixos Otel'e ve Sponsor Arzum Firmasına anı plaketlerini verdi.

Dereceye girenler ödüllerini,madalya ve kupalarını yöneticilerden aldılar. Tüm katılımcıları tebrik ediyoruz.

Gelişme çağındaki kız çocuklarının eğitimi ve kişisel gelişimine katkıda bulunmak ve satranç eğitimi almalarını teşvik edecek projelere destek olma amacıyla yola çıkan Arzum'a şükranlarımızı sunuyoruz.
 
WIM Betül Cemre Yıldız Durdurulamıyor.
betul_cemre_yidiz.jpg
2009 Türkiye Bayanlar Şampiyonasında WIM Betül Cemre Yıldız yedinci turda WIM Kübra Öztürk ve sekizinci turda Ezgi Yılmaz'a karşı kazanarak, 8 tam puanla galibiyet serisine devam ediyor. Daha önce 2002 - 2006 yılları arasında peşpeşe 5 kez Türkiye Şampiyonu olan Yıldız bu senede şampiyonluğa çok yakın. Betül'ün son turdaki rakibi başlangıç sıralamasında 17. sırada olan Nezihe Ezgi Menzi. 

zehra_topel.jpg

WIM Zehra Topel, şampiyonada sadece 1 inci sırada bulunan WIM Betül Cemre Yıldız'a karşı kaybetti. Yarınki maçtan puanla ayrıdığı takdirde 2. lik kupası kaldıracak.

selen_sop.jpgGeçen yılda son tura Kübra Öztürk ile birlikte 6 puanla giren Selen Sop bakalım bu sene ilk üçe girebilecek mi?
9 uncu turda sporcular 14 Temmuz saat 09:00'da hamle yapmaya başlayacaklar.

İlk 3 derecenin birden fazla sporcu tarafından paylaşılması halinde ek maç yapılacaktır. Ek maçlar, TSF ‘Eleme Sistemi prosedürüne göre yapılacaktır. (Eşlendirmede sporcuların yarışma sonundaki sıraları kullanılır. İlk maçlar 10'+5''/hamle temposu ile yapılır. Eşitlik devam ediyor ise Altın Puan maçları yapılır.) Diğer dereceler için Buchholz-1 ve 2 (alttan), Sonneborn-Berger puanlarına bakılır. (Bkz.FIDE Turnuva Kuralları)  Paylaşılabilen ödüller eşit dereceler arasında paylaşılacaktır.
Devamını oku...
 
6.Turun Ardından
selen_betul.jpg
2009 Türkiye Bayanlar Şampiyonasın'da 6 ncı tur geride kalırken WIM Betül Cemre Yıldız, 6 puanla tek başına lider. 

7. Turda derbi maçlarını izleyeceğiz. İlk masada WIM Betül Cemre Yıldız - WIM Kübra Öztürk ile 2.masada WIM Zehra Topel, Betül'e kaybetmesine rağmen formda olan Selen Sop ile karşı karşıya geliyorlar. Maçlar sabah 10:00'da başlayacak.Eğer Betül bu maçtan puan ile ayrılırsa büyük ölçüde şampiyonluğu garantilemiş olacak.

Resimde 5.Tur henüz başlamış, sağda WIM Betül Cemre Yıldız ve karşısında önceki tur WIM Kübra Öztürk'ü yenerek moral depolayan Selen Sop bulunuyor. 

Şampiyonanın dördüncü gününde yedinci ve sekizinci tur maçları oynanacaktır.
 
Şampiyona Başladı
s6003630.jpg2009 Türkiye Bayanlar Satranç Şampiyonası, açılış törenine katılan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Yıldız TSF Yönetim Kurulu Üyesi Prof Dr. Yusuf Doğruer ve Başkanvekili Tahsin Aktar'ın katıldığı açılış töreni ile başladı. 

Törende güvenin, sevgiden daha önemli olduğunu belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhittin Yıldız, Türkiye Satranç Fedrerasyonu yetkililerinin kendilerine duydukları güvenden dolayı memnuniyetini dile getirerek, şampiyonaya ev sahipliği yapmaktan son derece mutlu olduklarını ifade etti.

TSF Başkanvekili Tahsin Aktar da konuşmasında Arzum'un sponsorluğunda düzenlenen bu şampiyonanın Türkiye'nin en seçkin organizasyonlarından biri olduğunu belirtti. Aktar, önümüzdeki yıllarda şampiyonanın Arzum Sponsorluğunda daha geniş kitlelere ulaşacağına olan inancını dile getirdi.

 Başarı dileklerinin ardından şampiyonanın ilk turu törensel hamlenin yapılmasıyla başladı.

1. - 12. masalar Başkent Stadyumu 13. - 19. masalar Cumhuriyet Stadyumundan canlı yayınlanmaktadır.
 
 Türkiye Satranç Federasyonu 2009